Poradnik / Akademia Nordic Walking- jak dobrać kije


Jak dobrać prawidłowo kije do Nordic Walking oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Co warto mieć, a czego unikać?

Tym razem pod lupę bierzemy kije do uprawiania Nordic Walking oraz postaramy się wyjaśnić na co zwrócić uwagę przy odpowiednim ich doborze, abyśmy byli w pełni świadomi czego potrzebujemy. Pamiętajcie! Prawidłowa technika marszu daje niesamowite efekty zarówno osobom z problemami zdrowotnymi, jak i osobom dla których jest znakomitą alternatywą ogólnorozwojowego treningu outdoor, ale tylko wtedy, gdy używamy odpowiedniego do tego celu sprzętu!

Często (chociaż już na szczęście coraz rzadziej) spotykamy się z twierdzeniem, że do marszu Nordic Walking wystarczą obojętnie jakie kije, nawet takie wystrugane w lesie. Osoby, które tak sądzą podobnie mogłyby powiedzieć o piłkach- co za różnica czy w piłkę nożną gram piłką do koszykówki, ręcznej czy lekarską? Piłka to piłka! Oczywiście można, ale dla własnego zdrowia
i radości z treningów proponujemy używać zarówno właściwej piłki, jak i kijów ?

Na rynku mamy dostępne kije trekkingowe, narciarskie, do Nordic Blading, Nordic Walking oraz wiele innych. Najczęściej, nie mając pojęcia o prawidłowej technice ludzie sięgają niestety po te pierwsze, czyli kije do trekkingu. Służą one przede wszystkim do podpierania się i asekuracji podczas marszu po trudnym, górzystym terenie. Przydatne są szczególnie przy schodzeniu z obciążeniem po stromej ścieżce. Te kije charakteryzują się tym, że  przy mocnej, wygodnej do trzymania rękojeści jest pasek (lub półopaska) na nadgarstek. Jest on niezwykle luźny, aby w razie potknięcia kij odskoczył od ręki umożliwiając podparcie, ale nie spadł w przepaść.
Profesjonalne kije do Nordic Walking wyposażone są w specjalny splot pasków, tworząc tzw. rękawiczkę, która ma za zadanie być idealnie przytwierdzona do dłoni również w momencie wyrzutu kija za siebie, co jest elementem techniki. Jest to bezsprzecznie najważniejsza rzecz, na którą zwracamy uwagę przy wyborze kija!
Istotną sprawą jest również materiał, z którego kij jest wykonany. Dostępne są kije wykonane z aluminium, włókna węglowego (carbonu), włókna szklanego, bambusa, itd. Dominują jednak dwa pierwsze surowce. Kije wykonane z aluminium są lekkie i nadają się do amatorskiego chodzenia, ich zaletą niewątpliwie jest cena. Minusem jest słaba plastyczność, co oznacza, że gdy kij się nam przez przypadek zegnie, nie wróci już do pierwotnego kształtu. Kije z domieszką carbonu (w 30%,40%,80%) lub całe carbonowe są jeszcze lżejsze, doskonale tłumią drgania oraz są plastyczne co mniejsza ich podatność na zniszczenie. Minusem jest droższa cena im więcej procent włókna węglowego mamy
w kiju.
Kolejne pytanie, które się nasuwa przy wyborze kija dotyczy regulacji jego wysokości. Czy wybrać kije regulowane, czy ze stałą długością?
Śpieszymy z odpowiedzią. Trenerze, jeśli mają to być kije dla Ciebie lub dla osoby, której mają być to osobiste kije – stała długość. Dlaczego? Kije bez regulacji wysokości są zdecydowanie lżejsze, a przede wszystkim mniej podatne na uszkodzenia, gdyż nie posiadają dodatkowego mechanizmu, który może się zepsuć, np. poprzez dostanie się tam ziarenek piasku. Jeśli natomiast chcesz nabyć kije dla grupy swoich Podopiecznych  – musisz mieć przynajmniej kilka par kijów regulowanych, aby je odpowiednio dopasować.

Ogromne znaczenie ma długość kija, którą dopasować można na dwa sposoby. Pierwszym
z nich jest iloczyn wzrostu danej osoby i odpowiedniego wskaźnika (w zależności od szkoły jest to 0,68 lub 0,72). Wynik daje nam odpowiednią długość. Polecamy jednak bardziej drugą metodę indywidualnego doboru wysokości w związku z tym, że ludzie mają różną budowę anatomiczną (dłuższe ręce, krótsze nogi, itd.).  Polega ona na wzięciu kija w dłoń i trzymając ramię pionowo do podłoża wyznaczeniu odpowiedniego kąta w łokciu. Kąt prosty jest idealny, jeśli naszym celem są intensywne marsze oraz starty w zawodach Nordic Walking. Jeśli rozpoczynamy dopiero przygodę
z kijami lub naszym celem jest rehabilitacja i wolniejsze marsze – kąt musi być lekko rozwarty. Kąt ostry w łokciu nadaje się natomiast dla osób, które chciałyby intensyfikować swoje treningi poprzez biegi z kijami.
Dodatkowo polecamy, aby przy wyborze kija do Nordic Walking zwrócić uwagę by grot
(czyli końcówka) była wykonana z widii (materiał, z którego wykonywane są wiertła – świadczy to
o ogromnej odporności na ścieranie), a nie ze zwykłej stali. Ten drugi już po miesiącu chodzenia będzie do całkowitej wymiany. Głównie z tego powodu nie polecamy zakupu tanich kijów
w Supermarketach na promocjach sezonowych, gdyż nie mając elementów do wymiany jesteśmy
w niedługim czasie skazani na zakup kolejnej pary kijów.

Uwaga! System Antishok/amortyzator przy kijach Nordic Walking jest zupełnie niepotrzebny! Tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule – siła odepchnięcia kija ma za zadanie dawać nam odciążenie stawów kończyn dolnych i kręgosłupa. Mając kije z amortyzatorem – zamiast tego po prostu wciskamy sprężynkę i efekty są słabe. Jeżeli Twój podopieczny ma kije z tym systemem, możesz go wyłączyć delikatnie przekręcając w przeciwnym kierunku niż blokada długości kija. System ten natomiast przydaje się w kijach trekkingowych, gdzie technika wspierania się wpływa mocno na stawy nadgarstkowe i łokciowe.

Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć jest wypinana rękawiczka. Dla Trenerów
i Instruktorów – absolutnie obowiązkowa, ze względu na konieczność poprawiania swoich Podopiecznych, a przy tym częste zdejmowanie swoich kijów. Dla osób uprawiających Nordic Walking – miły, ułatwiający życie dodatek, przydatny np. gdy musimy sięgnąć po chusteczkę do nosa, telefon komórkowy lub zawiązać sznurówki, ale niekonieczny do rozwinięcia prawidłowej techniki.

Zachęcamy Was, abyście w razie wątpliwości przy doborze kijów kontaktowali się z nami mailowo lub telefonicznie, a więcej informacji o kijach i ich dopasowaniu znajdziecie w naszym filmiku


Ze sportowym pozdrowieniem!
Helena i Marcin Szulc
Założyciele największej grupy Nordic Walking w Polsce MarszPoZdrowie.pl oraz szkoleniowcy w NordicWalkingPolska.pl

  • Nie miałeś nigdy do czynienia z instruktażem prawidłowej techniki Nordic Walking?
  • Czujesz, że potrzebujesz paru dodatkowych wskazówek?
  • Świetnie chodzisz, ale brakuje Ci motywacji, grupy do regularnch treningów?
  • Serdecznie zapraszamy na zajęcia szkoleniowe oraz grupowe! Wejdź na: szkolenia lub zajęcia regularne

Zajęcia z nami to nie tylko sucha nauka prawidłowej techniki marszu. Dodatkowo każde wyjście wzbogacamy poradami rehabilitacyjnymi, dietetycznymi, oraz podstaw dbania o własną figurę. Ponadto prowadzimy również przeróżne ciekawe ćwiczenia i zabawy integracyjno – sprawnościowe. Z nami dowiesz się jak dzięki odpowiednim ćwiczeniom z kijkami wzmocnić mięśnie całego tułowia, poprawić sylwetkę, spalić zbędne kilogramy oraz czerpać radość z każdego wyjścia!

Artykuł Akademia Nordic Walking- jak dobrać kije pochodzi z serwisu Marsz po Zdrowie.